Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Zgoda i współpraca są kluczowe w zwalczaniu pandemii- papież apeluje do przywódców UE

JJ 13:35 10 maja 2020
Benhur Arcayan [Public domain]
W niedzielę papież Franciszek wystosował ważny apel do przywódców Unii Europejskiej. Ojciec Święty prosił unijnych liderów o zgodę i współpracę przy stawianiu czoła społecznym i ekonomicznym skutkom pandemii koronawirusa.

Apel wystosował po modlitwie maryjnej Regina Coeli, którą odmówił w południe w Watykanie.

Papież nawiązał do sobotnich obchodów Dnia Europy w rocznicę ogłoszenia przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana 9 maja 1950 roku Deklaracji zawierającej propozycję wspólnego zarządzania produkcją stali i wydobyciem węgla w RFN i we Francji. Plan ten był zalążkiem integracji europejskiej .

Zwracając się do wiernych z biblioteki Pałacu Apostolskiego Franciszek oświadczył, że kieruje myśli ku Europie w 70. rocznicę Deklaracji Schumana.

– Zainspirowała ona proces integracji europejskiej umożliwiając pojednanie między narodami kontynentu po drugiej wojnie światowej oraz długi okres stabilności i pokoju, z którego dzisiaj korzystamy - powiedział papież.

– Niech duch Deklaracji Schumana nie przestanie inspirować tych, na których spoczywa odpowiedzialność w Unii Europejskiej, wezwanych do stawienia czoła w duchu zgody i współpracy konsekwencjom społecznym i ekonomicznym pandemii - wezwał.

Następnie Franciszek mówił, że kieruje też myśli ku Afryce w 40. rocznicę pierwszej podróży św. Jana Pawła II na ten kontynent.

W dniach od 2 do 12 maja 1980 roku polski papież odwiedził Zair, Kongo, Kenię, Ghanę, Górną Woltę oraz Wybrzeże Kości Słoniowej.

Franciszek przypomniał: "10 maja 1980 roku, 40 lat temu, podczas swej pierwszej wizyty na tamtym kontynencie, św. Jan Paweł II wyraził krzyk ludów regionu Sahel, ciężko doświadczonego przez suszę".

– Dziś gratuluję młodym ludziom, którzy angażują się w inicjatywę +Laudato si - drzewa+. Jej celem jest posadzenie co najmniej miliona drzew w regionie Sahelu, które będą częścią Wielkiego Zielonego Muru Afryki. Pragnę, aby wielu zechciało naśladować wzór solidarności tych młodych ludzi - zaznaczył.

Papież nawiązał także do obchodzonego w niedzielę w wielu krajach, także we Włoszech Dnia Matki.

– Pragnę wspomnieć wszystkie matki z wdzięcznością i miłością, powierzając je opiece Maryi, naszej niebieskiej Matki. Myślę także o matkach, które przeszły do innego życia i towarzyszą nam z nieba- powiedział Franciszek.

Podobnie, jak czynił w poprzednich tygodniach kwarantanny i zamknięcia Watykanu, papież stanął kilka minut później w oknie biblioteki i pobłogosławił pusty plac Świętego Piotra kładąc dłoń na sercu.

 

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze