Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Władze Bangladeszu planują przenieść na wyspę ok. 100 tyś. uchodźców

JD 18:57 4 grudnia 2020
Zdjęcie ilustracyjne.PAP/EPA/STR
Uchodźcy należący do mniejszości Rohingja zostaną przeniesieni z obozów w Koks Badźar na odizolowaną wyspę w Zatoce Bengalskiej. Nowy obóz ma poprawić warunki w przeludnionych obozach na kontynencie.

 Władze Bangladeszu planują przenieść na wyspę o powierzchni 52 km kw. 100 tys. uchodźców spośród ok. 900 tys. Rohingjów, którzy mieszkają w przeludnionych obozach w regionie Koks Badźar. ONZ ma wątpliwości, czy wyspa jest bezpiecznym miejscem do zamieszkania.

- Warunki w obozach są fatalne. Jeszcze przed czystkami etnicznymi trzy lata temu, były problemy z żywnością i sanitariatami, ale obecnie przechodzi to ludzką wyobraźnię - powiedział Abu Rahim, koordynator w obozie Kutupalong.

Fala uchodźców napłynęła pod koniec sierpnia 2017 r. po akcji birmańskiego wojska w północnym regionie stanu Rakhine. Ponad 700 tys. Rohingjów uciekło do sąsiedniego Bangladeszu. Kolejni uchodźcy przybyli po tym, gdy ok. 200 tys. Rohingjów, opuściło Birmę na początku XXI wieku i po czystkach etnicznych w 2012 r.
Rohingjowie próbują też dorabiać poza obozem, co jest nielegalne. Ale racje żywnościowe nie zawsze są odpowiednie, zresztą ludzie nie chcą siedzieć bezczynnie w obozie - dodaje Rahim.

Obawę wobec warunków na wyspie wyraził lokalny oddział ONZ w Bangladeszu. ONZ podkreśla, że na przenosiny powinni zgodzić się sami uchodźcy.

- Ludzie boją się tam przenieść i nie ufają władzom - uważa Abu Rahim.

- Nie zabieramy Rohingjów siłą na Bhashan Char - zapewnił w „Dhaka Tribune” minister spraw zagranicznych Bangladeszu  Abdul Momen.

Minister przypomniał również, że Birma  powinna przyjąć z powrotem swoich obywateli.

- Daliśmy światu kolejny, wyjątkowy przykład człowieczeństwa, w nowoczesny sposób przystosowując wyspę do przyjęcia części z prześladowanych Rohingjów - napisało ministerstwo w oświadczeniu.

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze