Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Upamiętnienie 100. rocznicy konstytucji marcowej. Sejm przyjął uchwałę

jm 16:29 16 marca 2021
Oceniono, że ,,uchwalenie konstytucji w marcu 1921 roku było jednym z ważnych wydarzeń politycznych, które niewątpliwie wpłynęły na proces kształtowania się wolnego i suwerennego państwa."pixabay/Free-Photos
Sejm przyjął przez aklamację uchwałę ws. upamiętnienia 100. rocznicy konstytucji marcowej.

W uchwale przyjętej we wtorek przypomniano, że 100 lat temu Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę konstytucyjną.

Konstytucja, w związku z datą uchwalenia nazywana marcową, obowiązywała 14 lat. Była ona efektem 15-miesięcznej pracy. Dodatkowo była wspólnym dziełem całej ówczesnej klasy politycznej, od prawicy po lewicę. Pracowali nad nią m.in. reprezentant ruchu ludowego prof. Józef Buzek, socjalista Mieczysław Niedziałkowski, przedstawiciele narodowej demokracji: prof. Edward Dubanowicz i prof. Stanisław Głąbiński oraz działacz ruchu prometejskiego prof. Włodzimierz Wakar.

- Jej najważniejszy artykuł stanowiący, że władza zwierzchnia należy do narodu składającego się z obywateli, bez względu na ich etniczną przynależność, nie został zakwestionowany aż po kres czasów II Rzeczypospolitej. To prawda, że w trakcie prac nad ustawą konstytucyjną toczyły się ostre polityczne dyskusje, a po jej wejściu w życie wybuchały interpretacyjne spory, ale demokratyczny fundament, na jakim została oparta, przetrwał - napisano w uchwale.

Źródło: dzieje.pl

Wczytuję ocenę...
TAGI: uchwała, Sejm


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze