Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„Potrójne espresso". Ast: Jeżeli nie potrafimy znaleźć większości, aby wybrać RPO, zapomnijmy o zmianie Konstytucji

jm 8:50 16 kwietnia 2021
- Potrzeba umiejętnej dyskusji - Kaczmarczyk Fot. PAP/Radek Pietruszka
W programie „Potrójne Espresso” gośćmi byli: poseł Solidarnej Polski Norbert Kaczmarczyk , poseł PIS Marek Ast, oraz poseł Konfederacji Artur Dziambor .

Prowadzący nawiązał do wyroku TK. Kaczmarczyk przyznał, że kadencja powinna trwać 5 lat i nie powinno się jej przeciągać.

- Każdy ma jakiś ogląd tej sytuacji. Uważa, że Wróblewski, który dostał 240 głosów uzyskał bardzo dobry wynik. Co to oznacza na przyszłość? Tego jeszcze nie wiemy - powiedział poseł Solidarnej Polski Norbert Kaczmarczyk.

- Jeśli chodzi o wyrok Trybunału to zgadzam się z tym, że kadencja powinna trwać 5 lat i nie powinno się tego przeciągać. Daję szansę Wróblewskiemu - przyznał.

Marek Ast powiedział, że ktokolwiek zostałby wybrany lub wystawiony, to opozycja najprawdopodobniej i tak nie zgadzałaby się z decyzją.

- Mam nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie na to, że osoba pełniąca funkcje rzecznika ma dokładnie takie same prawa jak rzecznik wybrany przez Konstytucję - powiedział poseł PIS Marek Ast.

- Większość sejmowa miała prawo wskazać RPO i jakoś wcześniej to nikomu nie przeszkadzało. Prawda wygląda tak, że jakiegokolwiek byśmy przedstawili kandydata, to opozycja powie nam, że nie no bo nie - dodał.

Według Artura Dziambora wyrok nie powinien zapaść.

- Nie jestem zaskoczony. Ale nie jestem entuzjastą tego rozwiązania. Uważam, że taki wyrok nie powinien był zapaść. To wyrok związany z polityką, a nie Konstytucją - przyznał poseł Konfederacji Artur Dziambor.

Poseł PIS Marek Ast powiedział, że ze względu na brak możliwości umiejętnej dyskusji ciężko będzie zmienić Konstytucję.

- Jeśli nie potrafimy wybrać RPO to zapomnijmy o tym, że w najbliższym czasie możliwa jest zmiana Konstytucji - przyznał Ast.

Poseł Solidarnej Polski Norbert Kaczmarczyk dodał, że współpraca z innymi partiami jest możliwa. Jednak potrzeba do tego umiejętnej dyskusji.

- Da się współpracować z innymi partiami. Tylko to jest polityka celów, a nie polityka dla samej polityki - zaalarmował Kaczmarczyk.

- Może ta sytuacja doprowadzi do tego, ze będziemy o tym dyskutować w Parlamencie - dodał.

Według posła Konfederacji Artura Dziambora nie istnieją przepisy, według których kadencja RPO może się skrócić.

- Nie ma żadnych zapisów mówiących o tym, że kadencja się skraca i można wstawić RPO w momencie jak Sejm i Senat nie potrafią się dogadać - powiedział.

Dziambor ocenił negatywnie wydalenie 3 dyplomatów.

- Oceniam to negatywnie. Natomiast uznaję, że nie jest to miejsce, do którego powinniśmy się jakkolwiek włączać - powiedział.

- To nie jest nasza wojna. Powinniśmy trzymać rękę na pulsie, ale nie włączać się do wojny - dodał.

- Powinniśmy robić dyplomację. Moglibyśmy razem z UE zadziałać bardzo mądrze, ale potrzebny do tego jest gest Sejmu. Należy sprawdzić czy Niemcy potrafią wznieść się ponad swoje interesy, czy tylko poklepują po plecach. Wtedy pokazalibyśmy, że jako wspólnota możemy stanąć razem - zauważył Kaczmarczyk.

Marek Ast zauważył, że Europa zamiast podejmować konkretne działania, tylko przygląda się działaniom Putina.

- Warto być aktywnym i odważnym - powiedział Ast.

- Niestety Europa i świat niestety tylko przyglądają się działaniom Putina - dodał.

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze