Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polska to arena zimnej wojny? "Die Welt” twierdzi, że USA i Chiny walczą u nas o prymat na świecie

10:32 19 sierpnia 2019
pixabay/Telewizja Republika
Niemiecki dziennik „Die Welt” uważa, że na terytorium Europy Środkowo-Wschodniej toczy się walka o wpływy i prymat na świecie między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Zdaniem gazety rywalizacja ta jest szczególnie wyraźna w Polsce; autorzy tekstu porównują ją do czasów zimnej wojny.

 

Berlińska gazeta twierdzi, że trwająca od dawna walka między USA i Chinami o ekonomiczny i polityczny prymat na świecie przypomina czasy zimnej wojny, z tą różnicą, że przeciwnikiem Ameryki nie jest dziś Związek Sowiecki, tylko Państwo Środka. „Starcie interesów dwóch mocarstw jest szczególnie widoczne w Polsce i Europie Wschodniej. Dzieje się to na peryferiach Unii Europejskiej i pod nosem Berlina, który jeszcze nie zdecydował, jak ma się zachować w tym nowym świecie zagmatwanych konfliktów. Inni po prostu są szybsi” – napisał prawicowy „Die Welt”.

Dziennik przypomina, że Chiny wykazują zainteresowanie Europą Środkowo-Wschodnią od 2012 r. „Mają strategiczny plan dla tego regionu, który jest częścią projektu Nowego Jedwabnego Szlaku, z którego pomocą Pekin chce wreszcie stać się światową potęgą” – pisze gazeta 

 

Więcej w poniedziałkowej "Codziennej".

 

Czytaj także:

Putin się mści. Jeden z liderów rosyjskiej opozycji znowu zatrzymany

Źródło: Jan Kamieniecki / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.166/1) - CAŁA PRAWDA O ANDRZEJU TRETYNIE - MODELOWYM REKTORZE III RP
Wczytuję komentarze...
Najnowsze