Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Bieg Pamięci Sybiru. Trzecia edycja będzie wirtualna z powodu pandemii

DW 21:16 24 stycznia 2021
Bieg Sybiru przed pandemiąfot. PAP/Marcin Onufryjuk
Muzeum Pamięci Sybiru wspólnie z Fundacją Białystok Biega organizuje 3. Bieg Pamięci Sybiru.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne inicjatywa odbędzie się w internecie, online, dzięki czemu każdy, bez względu na miejsce zamieszkania czy sportowe przygotowanie, będzie mógł wziąć udział w zawodach.

Potomkowie Sybiraków są dziś rozsiani po całym świecie. Ich nowe domy to Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja, a także Argentyna, Australia, Stany Zjednoczone, Chiny czy Nowa Zelandia. Bieg Pamięci Sybiru jest więc dla każdego i nie ma żadnych ograniczeń.

Upamiętnione zostaną ofiary wydarzeń sprzed 81 lat, czyli pierwszej masowej deportacji na Wschód. To właśnie 10 lutego 1940 roku rozpoczęły się deportacje setek tysięcy polskich obywateli. Pamięć o nich można zachować m.in. poprzez aktywny udział w 3. Biegu Pamięci Sybiru.

Pierwsza i druga edycja Biegu Pamięci Sybiru zgromadziły łącznie blisko 1800 osób. W 2019 roku uczestnicy przebiegli 5-kilometrową trasę w białostockim Lesie Pietrasze.

pk_670

W ubiegłym roku wydarzenie składało się z dwóch części: Biegu Dziennego i Biegu Nocnego.

Start pierwszej z nich zlokalizowany był w sercu stolicy Podlasia – przy Pałacu Branickich. Kilka godzin później przeniesiono się na leśne ścieżki. Przed biegiem uczestnicy mogli wysłuchać przemówień Sybiraków, świadków historii, a trasa biegu za każdym razem była wzbogacona o historyczne rekonstrukcje oraz liczne efekty świetlne i dźwiękowe.

- Bieg Pamięci Sybiru potrwa od 9 do 23 lutego 2021 roku. W tym okresie możesz pobiec czy przemaszerować raz, a możesz wiele razy, nawet codziennie, pamiętając, aby jednorazowo zawsze było to co najmniej 5 kmdodał Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Źródło: Muzeum Pamięci Sybiru

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze