Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

2021 rokiem Prymasa Wyszyńskiego. Sejm uchwalił ustawę

ASy 18:00 5 stycznia 2021
2021 rokiem kard. WyszyńskiegoWikimedia
Uchwałą Sejmu i Senatu patronem 2021 roku został prymas Stefan Wyszyński. W tym roku obchodzona będzie 120. rocznica urodzin i 45. rocznica śmierci kardynała, a także prawdopodobnie jego beatyfikacja, która z uwagi na pandemię została przełożona w czasie.

Inicjatorem uchwały był Senat Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Za sejmową uchwałą głosowało 387 posłów, 48 było przeciw, 16 wstrzymało się od głosu.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o szczególnym znaczeniu osoby kardynała Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku do Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski, ustanawia rok 2021 – Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego” - brzmiał fragment uchwały Sejmu.

Sejm postanowił uhonorować Prymasa Tysiąclecia także za służbę Polsce i występowanie w obronie całego narodu. Prymas podczas trwania komunizmu w Polsce domagał się od ówczesnych władz poszanowania wolności religijnej i bronił polskiej kultury. Wolność narodu była dla Prymasa priorytetem w działalności kapłańskiej i społecznej. W uchwale przypomniano, że kardynał Wyszyński „jako człowiek głębokiej wiary i miłości do Kościoła i Ojczyzny szukał porozumienia z władzą.

Życiorys

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku we wsi Zuzela. W roku 1924 przyjął święcenia kapłańskie. Studiował na Wydziale Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1929 roku obronił pracę doktorską. W Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku był wykładowcą socjologii i prawa kanonicznego, redagował popularny miesięcznik „Ateneum Kapłańskie”. W czasie okupacji niemieckiej musiał się ukrywać, pełniąc posługę kapelana Armii Krajowej.

W roku 1946 przyjął z rąk prymasa Augusta Hlonda święcenia biskupie. W roku 1948 sam został prymasem. W 1953 roku został aresztowany przez komunistów, przez co nie mógł odebrać nominacji kardynalskiej, internowanie opuścił dopiero w 1956 roku.

Kardynał Stefan Wyszyński zmarł na chorobę nowotworową 28 maja 1981 roku. Został pochowany w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich,  a od 1987 roku spoczywa w specjalnie dla niego wzniesionej kaplicy grobowej. Pośmiertnie otrzymał tytuł Prymasa Tysiąclecia, co podyktowane było niezwykłymi dokonaniami w trakcie jego posługi Interreksa.

Źródło: mt514.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze